Sürekli unutuyoruz ama dikkat! Düzenli temizlenmezse yangına neden oluyor

1- Elektrik anahtarı

Gün içerisinde belki de en sık dokunduğumuz alanlardan biri elektrik anahtarları. Işığı açıp kapamak için ve bir ürünü şarja takmak için kullandığımız bu alanlar gerçek bir mikrop yuvasıdır.

Genelde bu alanların temizliği tehlikeli olduğundan nedense temizlik esnasında çoğu zaman ya es geçilir ya da unutulur. Ancak bu alanların doğru temizliği şarttır. Temizlik esnasında mutlaka kuru ancak dezenfekte edici bir ürünle bu alanları temizlemeyi unutmayın. Bu alanlara ıslak bezle yaklaşmamanız gerektiğini de unutmayın.

2- Kartonopiyer

Konu evinizi gerçekten temizlemek olduğunda bazen yukarıya bakmanız gerekir. Yerdeki süpürgelikler kadar tavandaki kartonpiyerlerde önemlidir ve genelde temizliği zordur. Ancak bu bölgede oluşabilecek örümcem ağları gibi temizliği şart olan şeylerin giderilmesi önemlidir. Çözümü basit tavana uzayabilen bir paspasın ucuna temiz bez takıp kartonpiyerlerinizi temizleyebilirsiniz.

3- Davlumbaz

Davlumbaz evin özellikle mutfağın en çok kirlenen alanlarından biridir. Her yemek pişirildiğinde bu bölgede kir, toz ve yağlı birikme oluşur. Zamanla bu unsurlar davlumbazda kesinlikle temizlemeniz gereken garip yağlı bir kaplama oluşturmaya başlar.

Bu yüzden önce davlumbazın dışını mikrofiber havlu veya kağıt havlu ve sirke-su karışımıyla silmeli ardından filtreyi temizlemelisiniz. Bu işlemi belirli aralıklarla yapmalısınız.

4- Çamaşır makinesi

Yeni yıkanmış giysilerinizin her zamanki gibi temizlenmediğini fark ettiniz mi? Bu kirli bir çamaşır makinesinin sonucu olabilir. Bunun nedeni, aşırı deterjanın, yumuşatıcıların ve leke artırıcıların birikme oluşturabilmesidir.

Çamaşır makinenizi temizlemek için temizleyici tablet kullanmalı ve boş bir şekilde içinde temizlik tableti varken makinenizi yıkamalısınız. Buna ek olarak çamaşır makinelerinin sağ alt tarafından bulunan kapağı belirli aralıklarla açmalı içindeki suyu ve kiri temizlemelisiniz.

5- Kurutma makinesi

Kurutma makinenizi temiz kıyafetlerle doldursanız bile, kurutma makinenizin içi de kirlenir. Kurutucu tabakalar özellikle aşırı birikme yaratabilir. Bu nedenle kurutucunuzu periyodik olarak kontrol edin ve içini su-sirke karışımıyla silin.

Ayrıca giysilerinizi her kuruttuğunuzda tüy tutucuyu da temizlemelisiniz. Tüy birikmesi yalnızca yangın tehlikesi oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda makinenizin performansını düşürebilir ve giysilerinizin kurumasının daha uzun sürmesine neden olabilir, bu da elektrik faturanızın artmasına neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x