Mersin’deki Dana Adası’nda bulundu: ‘Dengeleri değiştirecek kadar önemli’

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz, 2015 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle yaptıkları çalışmada, Dana Adası’nın kuzeyinde dünyanın en büyük ve en eski antik tersanesini tespit ettiklerini söyledi.

Her yıl ada üzerinde belgeleme ve inceleme çalışmaları yaptıklarını belirten Öniz, “Yeni bulunanlarla birlikte çekek sayısı 294 oldu. Yani aynı anda 300’e yakın gemi ve bunlar savaş gemileri. Akdeniz’deki siyasi, askeri ve ticari dengeleri değiştirebilecek kadar önemli” dedi.

Tunç Çağı döneminde deniz kavimleri göçünden itibaren Yunanlılarla Persler arasındaki deniz savaşları dahil pek çok savaşa Dana Adası üzerinde yapılan gemilerin de dahil olduğunu ifade eden Öniz, şunları kaydetti:

“300’e yakın çekek yeri kanıtlandı. Bütün dünya, Mersin’de Dana Adası’nda yan yana oturtulmuş bir tersanenin varlığını ve 300’e yakın geminin yapılabildiğini biliyor. Bu çekek yerleri aynı zamanda ahşap gemilerin yıllık bakımlarının da yapıldığı bir yer. Dünyanın en eski dokunulmamış ve korunmuş tersanesi olduğunu kanıtlamış olduk.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x