Köylülerden Akbelen Ormanı için yürüyüş çağrısı: Gelin bu davayı dayanışmayla birlikte büyütelim

Kömür madeni yapılmak istenmesi sebebiyle doğanın ormanın yok edildiği Akbelen için İkizköy, Karacahisar, Çamköy köylüleri maden ocağına karşı 11 Ekim’de Muğla İdare Mahkemesi’nde görülecek olan davalarına, Akbelen nöbet alanından başlatacakları yürüyüş ile katılacak.

Limak ve IC-İçtaş iştiraki YK Enerji‘nin termik santraline kömür tahsis etmek amacıyla yok edilmeye çalışılan Akbelen Ormanı için İkizköylüler 11 Ekim’de yürüyüş başlatacak.

11 Ekim günü Muğla İdare Mahkemesi‘nde görülecek Akbelen Ormanı’nın maden işletmeciliğine tahsisinin iptali ve maden işletme ruhsatı ile izninin iptali davalarının duruşmaları öncesi İkizköylüler, adalet yürüyüşüne geçecek.

Yeşil Gazete’de yer alan habere göre saat 14.00’de başlayacak duruşma öncesinde sabah 8.00’de yola çıkacak olan Akbelen direnişçileri, “Kömür madeni Akbelen’i geçerse yıllardır üzerinde yaşadığımız ve ürettiğimiz topraklarımızı, zeytinlerimizi, daha pek çok ormanımızı ve köylerimizi kaybedeceğiz. Henüz kazanmak için mücadele edeceğimiz çok şey var!” diyerek yürüyüşe destek çağrısında bulundu.

Çağrı metninde şu ifadeler yer aldı:

“Akbelen’deki ağaçlarımızı kurtarmak için siz dostlarımızla birlikte çok direndik. Bu sırada çok sert müdahalelere maruz kaldık. Şimdi bizlere yaşatılan o zindan gibi günlerin; şiddetin, baskının, haksızlıkların hesabını hukuk önünde birlikte sorma zamanı!

Gelin! Biz bitti demeden bu haklı mücadelenin bitmeyeceğini, yılgınlığa düşmeyeceğimizi birlikte gösterelim. #AkbelenİçinAdalet sesini birlikte yükseltelim. Detaylarını yakında paylaşacağımız bu adalet yürüyüşünde buluşalım. Güçlü bir şekilde mahkemeye birlikte yürüyelim. Akbelen Davası topraklarımızın davası, ormanımızın davası, zeytinlerimizin davası, suyumuzun ve geleceğimizin davasıdır. Akbelen, adaletin davasıdır. Gelin bu davayı dayanışmayla birlikte büyütelim!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x