Fazıl Say, Cem Adrian’ı anlattı: ‘Onu keşfettiğimde tarot falı bakarak para kazanıyordu’

Piyanist, müzisyen Fazıl Say, şarkıcı Cem Adrian’ı ilk kez 2004 yılında Demet Sağıroğlu’nun demo kaydında keşfettiğini anlattı.

Fazıl Say, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cem Adrian’la tanışma hikâyesini şöyle anlattı:

“Cem Adrian’ı ilk kez 2004 yılı başında keşfettim. Demet Sağıroğlu bir demo şarkısını dinlememi rica etmişti. Bu demoyu dinlediğimde beni şoka uğratan tuhaf mertebede bir ses ranjı (7 oktav) ve şekilden şekle girip her istediğini yapabilen bir ses yeteneği, çok etkileyici bir şiirsellik, özgünlük ve üstün bir ifade gücü ile karşı karşıyaydım.

İlginç ve uhrevi bir karakterdir Cem. Neyse; o gün Cem’i hemen buldurttum, eve geldi, o zaman 23 yaşındaydı, Beyoğlu’nda tarot falı bakarak para kazanıyordu. Diğer tüm demolarını günlerce dinledik, en pes seslerden en tiz koloraturlara bir farinelli-misali çıkabilen, tüm müzik enstrümanlarının seslerini yapabilen, normalin 5 cm daha uzunu bir ses gırtlağı ile insanüstü, doğaüstü bir durumu vardı Cem’in, 100’den fazla şarkısı vardı daha o zamanlar. Teorik bilgisi azdı. Ben o yıllarda 34 yaşımdaydım, Bilkent Üniversitesinde 2 yıllığına çok özel bir sınıfa ders veriyordum, Cem’i de yatılı öğrenci olarak Bilkent’e aldım. Teorik bilgisini, armoniyi, piyanoyu, orkestrasyonu biraz olsun bilmesi gerekiyordu. Nitekim hayatının ilk ciddi konserlerini benimle 2004-5 yıllarında Bilkent’de verdi.

Bir yandan İstanbul’da onu güçlü yapımcılarla tanıştırdım, ilk albümünün yapımcısı oldum. “Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım” onun ilk hit şarkısı oldu. 2006 yılında “İnsan İnsan” şarkımın hepinizin bildiği tek kaydı olanında Cem de vardı (ilk 1 dakikasında). Babylon’da ilk İstanbul konserimizi verdik, Hamburg ve Bremen’de ilk yurt dışı. Sonra Cem’i yalnız bıraktım. Kuş kendi uçmalıydı. Nitekim 20 yılda çok iyi bir yere vardı, kendi özgün müziğini kabul ettirdi, her yıl neredeyse 250 konser veriyor, (biraz fazla veriyor hatta!) Çok sayıda Hit şarkısı oldu. 24/25 Aralık İstanbul Vw Arena’da 20 yıl sonra bu özel “öğrencim” ile ve özel bir repertuvar ile tekrar sahnedeyiz. Biletlerin tamamı tükendi. Elbet seneye de devam ederiz. Konserden sonra bana bir tarot falı da bakar artık)) Bir zahmet)))).”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x