Açığa alınan hakim Sidar Demiroğlu ilk kez konuştu: Hemşehri baskısı yapıldı

İSTANBUL – İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın 6 Ekim’de Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) gönderdiği şikayet mektubundan sonra yargı içinde ‘dilekçe savaşları’ başladı. Uçar’ın hedef aldığı isimler arasında Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun ve hakim Sidar Demiroğlu vardı. HSK, 23 Kasım’da Demiroğlu’nu açığa aldı.

Bir yıldan uzun bir süre İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimi olarak görev yaptıktan sonra 1 Eylül’de İstanbul Anadolu 21. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olan Demiroğlu, açığa alındıktan sonra ilk kez konuştu.

‘MASAK RAPORUM VE HTS KAYITLARIM TEMİZ’

Demiroğlu, Mali Suçları Araştırma Araştırma Kurulu’nun (MASAK) kendisi hakkında hazırladığı raporun ve HTS kayıtlarının temiz çıktığına vurgu yaparak, açığa alınmasının arkasında ‘hemşehrilik’ bağı olduğunu ileri sürdü.

‘GÜRLEK İLE UÇAR HEMŞEHRİ’

Avukatı aracılığıyla Gazete Duvar’a konuşan Demiroğlu, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar ile Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek’in hemşehri olduğunu, iki ismin de Nevşehirli olduğuna dikkati çekerek, “Akın Gürlek baskı yapmış” dedi.

Hakimlik yaptığı dönemde yürüttüğü kritik davalarla tanınan Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek, ağustos ayında HSK’dan sorumlu bakan yardımcılığı görevine atanmıştı.

Ne olmuştu?

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın HSK’ya gönderdiği şikayet mektubunda, para karşılığında erişim engelleme ve tahliye kararları verildiği, hakimlere baskı yapıldığı ileri sürüldü. Uçar’ın dilekçesinde Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun ile 21. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sidar Demiroğlu hedefteydi.

Altun ve Demiroğlu da Uçar’ın şikayet mektubunu, HSK’ya dilekçe vererek yanıtladı. Altun, Demiroğlu’na referans olan ismin Uçar olduğunu ileri sürdü. Demiroğlu ise Uçar’ın neden 1 yıl boyunca kendisi hakkında işlem başlatmadığını sordu. Demiroğlu ayrıca, Uçar’ın bir boşanma davasında, kadın eşe operasyon yaptırarak, delil olan dijitalleri sildirdiğini de iddia etti.

Demiroğlu, HSK’ya sunduğu dilekçesinde ayrıca “Sadece şahsım değil; 1., 2. ve 3. derece tüm akrabalarımın, banka hesaplarının, ekonomik durumlarının ve sosyal yaşantılarının incelenmesini talep ediyorum. HTS kayıtlarının en ince ayrıntısına kadar incelenmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

HSK müfettişlerinin yürüttüğü soruşturma sonucunda Sidar Demiroğlu’nun açığa alınması yönünde rapor verildi. HSK, raporun ardından Demiroğlu’nu açığa aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x