Namaz kılmanın ruha ve bedene faydası nedir? Namazın faziletleri ve bilimsel faydaları

Hz. Peygamber (s.a.v.)‘ın gözümün nuru diye tarif ettiği namaz ibadetini öğrenmek ve eda etmek her Müslümanın vazife atfedilmiştir. Şüphesiz Cenabıhakk’ın her emrinde pek çok hikmetler mevcuttur. Namaz kılarken yapılması buyurulan her eylemin, hem vücuda hem de ruha sağladığı manevi faydalar bulunuyor. Ruha ve bedene dokunan faydalarını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz…

NAMAZ KILMANIN VÜCUDUMUZA FAYDALARI

  • Namazda yapılması gerekenler eylemler hafif olduğu için bedeni yormaz ve günün farklı zaman dilimlerinde eda edildiği için insanı düzenli olarak atik ve dinç tutar.

  • Namaz kılarken başımızı günde 80 defa secdeye koymuş oluyoruz bu da beynimize kanın daha fazla ulaşmasına vesile oluyor. Kan artışı ile beraber beyin hücrelerinin düzenli işleyişi namaz kılanlarda hafıza problemlerini ortadan kaldırıyor.

  • Namaz esnasında gözleri, belirli sınırlar içerisinde eğilip doğrulmaktan dolayı, gözlerdeki nizam ve kan akışı yine belirli bir düzene girmiş olur. Bu yüzden göz içi tansiyonunun önüne geçilir ve göz florasındaki sıvının devir daimi hızlanmış olur.

  • Namaz kılarken gerçekleştirdiğimiz hareketler, mide asitliğinin düzenine ve safra kesesinde birikinti olmamasına, pankreastaki enzimlerin kolay boşalmasına fayda sağlarken kabızlığın önlenmesinde de oldukça etkilidir. Günde 5 vakitte eda ettiğimiz bu eylemler böbrek ve idrar yollarını harekete geçirerek, buralarda oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçer.

  • Günlük hayatta hareket ettirilmeyen adale ve eklemleri canlandırarak romatizma ve kireçlenme gibi eklem rahatsızlıklarını önler.

  • Namaza hazırlık için aldığımız abdestler, hem ruhu hem bedeni temizler. Abdest ve gusül, beden temizliğini sağlarken ruha da ferahlama hissini uyandırır.

  • Vücutta birikmiş olan elektriği, secde yaparken aslında bir nevi topraklamayla boşaltırız. Mevcut statik olumsuz enerjiyi atıp bedenin rahatlamasını sağlar.

  • Vakitlerin günde 5 güzel vaktine ayrılması sebebiyle uykunun düzene girmesini sağlar ve daha konforlu bir uyku geçirmemize yardımcı olur.

NAMAZ KILMANIN RUHA FAYDALARI NEDİR? FAZİLETLERİ NELERDİR?

Hz Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurur:

“İnsanlar ezan okumanın ve namazda birinci safta bulunmanın ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, sonra bunları yapabilmek için kura çekmek zorunda kalsalardı kura çekerlerdi. Şayet camide cemaate erken yetişmenin ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, birbirleriyle yarışa girerlerdi. Eğer yatsı namazı ile sabah namazındaki fazileti bilselerdi, emekleyerek ve sürünerek de olsa bu iki namaza gelirlerdi.”

-Namaz, kulun Allah’a (c.c.) teslimiyeti ve kulluk borcunun ifasıdır. Hz. Muhammed (s.a.v.) namaz için dinin direği, gözümün nuru ifadelerini kullanmıştır.

-Namaz, kulu Allah’a yaklaştıran ve yakınlaştıran bir ibadettir.

-Namaz ibadeti Allah’ u Teala’nın bir emrini yerine getirme görev bilinci ile yapılırsa Yüce Yaradan’ın buyurduğuna icabet edilmiş olunur.

-Namaz, müminin miracıdır. İnsanın Allah’a en yakın olduğu an “secdedeki halidir”. Kişi tefekkür edip, manen ve kalben Yüce Yaradan’a bağlanabilir. Kişinin Allah sevgisini artırır.

-Namaz, insanın yalnız ve tek olmadığını hissettir. Kişi dünyevi sıkıntıları ile baş edecek manevi gücü bulur. Kişinin, af ve mağfiretini dile getirebileceği ortamı hazırlar.

-Allah’ u Teala kullarına namazı bir ikram olarak sunmuştur. Kul, sadece farz olan vakit namazı ile değil sünnet namazları ile de Yaradan’ına her an dönebilir. Şükür namazı ile minnetini ifade edebilir. Bir niyet ve arzusu için yine Rabbi’ nin kapısını namaz ile tıklatabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir