Elektronik Sigara Yüzünden Eşini Kaybeden Kadının Yürek Burkan Hikayesi

2014’te evlendiklerinde Kristen ve Amanda çifti onları ne tür trajedilerin beklediğinden habersizdi. Zararlı alışkanlığı nedeniyle hayat arkadaşını kaybeden Kristen’ın hikayesine gelin bir bakalım…?

Kaynak: https://nypost.com/2023/03/22/my-wife…

Bu içeriğimizde size elektronik sigara yüzünden eşini kaybeden Kristen Hensley’den bahsedeceğiz.

Kristen’ın 44 yaşındaki eşi Amanda Lee Hall 14 yaşında sigara içmeye başlamış ve 22 yıllık bu alışkanlığını geleneksel sigaralardan daha sağlıklı olduğunu varsayarak 2013 yılında elektronik sigaraya yönelerek kırmaya çalışmıştı.

Ancak kusmaya başladığında ve ciddi kilo kaybı yaşadığında ki sadece beş ayda yaklaşık 60 kilo vermişti, bir şeylerin ters gittiğini anladı.

Eylül 2019’da, hastaneye kaldırıldı ve doktorlar kendisine bronşit teşhisi koyarak antibiyotik verdi. Ancak sadece dört gün sonra, doktorlar Amanda’nın ciğerlerinin çöktüğünü fark ettiler ve Amanda’yı yüksek akımlı oksijene, ardından solunum cihazına ve bir ay sonra tıbbi kaynaklı komaya soktular. Son olarak kasım ayında taburcu edilmeden önce yaşam desteğine alındı.

“Çok korkmuştum ve Amanda sadece gripmiş gibi davrandığı için ne kadar hasta olduğunu anlayamamıştım.”

‘Ciğerlerinin elektronik sigaradan aldığı zarardan iyileşeceğine ve tekrar sağlıklı olacağına tamamen inandım ama yanılmışım.’ diye devam ediyor Kristen. Şubat 2020’de Amanda her iki akciğerinde de zatürreye yakalandı ve tekrar hastaneye kaldırıldı ve aralık ayında, Şubat 2021’de vefat etti.

Bir buçuk yıl içinde Amanda ve Kristen’in hayatları büyük ölçüde ve ne yazık ki kötü bir biçimde değişmişti.

‘Kayda değer bir iyileşme şansı olmadığı ve solunum cihazı olmadan hayatta kalamayacağının, özellikle de değerlerinin düzelmeyeceği söylendi ve vedalaşmamı söylediler. Onunla konuşabildim ve o ölürken elini tutabildim ta ki gözlerini kapatıp son nefesini verene kadar.’

Amanda’nın raporları yaşadığı akciğer hasarı için direkt olarak elektronik sigara alışkanlığını sebep göstermese de, Kristen doktorların sebebin bu olabileceğini öne sürdüğünü söyledi.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, JAMA Network Open’da yayınlanan bir araştırmaya göre, geçen yıl ABD’li ortaokul veya lise öğrencilerinden 10’da birinin veya 2,5 milyondan fazlasının elektronik sigara kullandığını, 5 milyondan fazla yetişkinin ise elektronik sigara kullanıcısı olduğunu tahmin ediyor. Kristen ‘Amanda, başkalarının elektronik sigaranın tehlikelerinin farkında olmasını istedi ve hikayesini paylaşma fırsatı, yalnızca bir kişiye yardımcı olsa bile harika olurdu.’ dedi. ‘İnsanlar bu alışkanlıktan yüzünden ölüyor.’

Amanda ciğerlere zarar vermeyeceğini düşünerek elektronik sigarayı tercih eden tek kişi değil tabii ki.

Geçen yıl, 23 yaşındaki Grace Brassel yaşadığı akciğer çökmesini ve yaşadığı korkunç çileyi TikTok’ta paylaşmıştı ve Brassel elektronik sigaranın ciğerinin bu hale gelmesinde etkili olduğunu düşünüyordu. Hensley, elektronik sigaralara atıfta bulunarak, ‘Sigarayla ilgili olarak, en azından doktorlar uzun vadeli etkilerin ne olduğunu biliyor ancak elektronik sigaraların insanlara gerçekten ne yaptığını kimse bilmiyor.’ dedi.

John Hopkins Medicine, elektronik sigara kullanıcılarını geleneksel sigaralardan daha az zararlı olabileceği ancak risksiz olmadığı konusunda uyarıyor.

Araştırmacılar elektronik sigara suyunda bulunan ve sağlık riskleri oluşturabilecek açıklanmayan kimyasallar keşfettiler. Önceki çalışmalar ayrıca elektronik sigarayı yeme bozuklukları, diyabet ve zihinsel sağlık sorunları riskinde artışla ilişkilendirmiştir.

Kristen Amanda’nın vefatı nedeniyle kabuslar gördüğünü ve iyi uyuyamadığını veya ağlayarak uyandığını söylüyor.

Şu an Kristen, Amanda’ya ilk teşhis konulduğunda hastane masraflarını ödemek için para topladığı bir GoFundMe sayfası var ve şimdiye kadar 2 bin doların biraz üzerinde para topladı. Hensley, ‘Hayat onsuz aynı değil ama Amanda’ya olan aşkım her zaman canlı kalacak. O benim her şeyimdi ve çok daha fazlasıydı.’ dedi. ‘Umarım karımın hikayesi, bu ölümcül alışkanlığı bırakmaya çalışan ve hepimizin maruz kaldığı aynı yıkıcı kaderden kaçınmaya çalışan diğerlerine yardımcı olur.’ diye de ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir