Bu Bitcoin Borsası Ölümcül Darbe mi Aldı? Düşüş Artıyor!

Wrapped Bitcoin (WBTC) ve diğer altcoin işlemleri yapılabilen ve BNB Chain üzerinde çalışan önde gelen çok zincirli (multi-chain) merkezi olmayan borsa (DEX) PancakeSwap (CAKE); kilitli toplam değerinde (TVL) yüzde 12’lik önemli bir kayıp sergileyerek 2.4 milyar dolara düştü. İşte detaylar…

Bitcoin borsası değer kaybetti

Düzenleyicilerin Binance’in stablecoin’i BUSD’yi hedef alan kripto baskısı, stablecoin arzında bir düşüşü tetikledi. Bu, protokolleri ve DEX’in TVL’sini etkileyerek BNB Chain’in büyümesini olumsuz etkiledi. PancakeSwap’i başlangıcından bu yana UniSwap ve SushiSwap borsasından ayıran şey, Ethereum akıllı zinciri yerine BNB Chain üzerinde çalışıyor olmasıdır. Ancak PancakeSwap, hem Ethereum hem de Aptos’ta piyasaya sürülen çok zincirli bir protokol haline geldi.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi geleneksel borsa modellerinden farklı olarak otomatik piyasa yapıcı (AMM), traderların likidite havuzuna fon eklemeye karar verdikleri bir likidite sağlayıcı (LP) tokenı ile kripto varlıkları alıp satmaları için likidite havuzlarını kullanmalarına izin verir. Merkezi olmayan finans (DeFi) araştırmacısı DeFiIgnas’a göre PancakeSwap, 29 Kasım’da kilitlenen toplam değerde UniSwap’i geride bırakmak üzereydi.

PancakeSwap kayıplarını azaltabilir mi?

Merkezi olmayan borsayı etkileyen likidite sorunlarını ele almak için cesur bir hareketle PancakeSwap, Şubat ayında Ethereum ve Atpos üzerindeki piyasa yapıcı entegrasyonunu başlattı. Borsaya göre, piyasa yapıcı entegrasyonu, traderların çalışmasına ve “daha iyi likiditenin keyfini çıkarmasına” yardımcı olmak için mevcut AMM’ye ek bir likidite kaynağı olarak hizmet edecek. Borsa, PancakeSwap’in piyasa yapıcısını “otomatik” olanı ile ile entegre ederek, Ethereum akıllı zincirindeki ERC-20 token takaslarını iyileştirmeyi planlıyor.

Ek olarak, PancakeSwap’in Ethereum’daki piyasa yapıcılarla entegrasyonu, borsada Ethereum, Bitcoin ve stablecoin ticaret çiftlerinin tanıtılmasına da yol açabilir. DeFiIgnas’a göre bu, daha düşük ücretler ve daha iyi spot fiyatlar ile sonuçlanır.  Borsanın anonim kurucu ortağı şunları kaydetti:

Son derece yüksek seviyelerde TVL elde etmek için aşırı derecede değerli CAKE yaymadan topluluğumuza ve yeni Ethereum kullanıcılarına en iyi şekilde nasıl hizmet edebileceğimizi düşündük. PancakeSwap, Ethereum üzerindeki entegrasyonla müşterilerin onaylı piyasa yapıcılara ve AMM’ye yönlendirilmesine olanak tanıyacak. Bu, likidite sorununa yaratıcı bir çözümdür.

PancakeSwap, BNB Chain’de V3’ü başlatacak

PancakeSwap, 1 Nisan’da V3’ün piyasaya sürülmesiyle protokole yenilik getirmeye devam ediyor. Güncelleme, gelişmiş likidite sağlama, rekabetçi ticaret ücretleri, ticaret teşvikleri ve kullanıcıların getirilerini ve ödüllerini en üst düzeye çıkarmalarına olanak tanıyan yield farming araçları gibi özellikler ekleyecek. Bu ürünler, borsaya daha fazla kullanıcı ve sermaye çekerek protokolün gelirini artırabilir ve borsanın yatırımcılar için değerini artırabilir. DeFiIgnas şu sonuca vardı:

DEX alanı, kıyasıya rekabet nedeniyle izlemesi en eğlenceli alan. 2023 için tahminim, iş modellerinin çeşitlenmesine yol açacağı yönünde. Market Maker entegrasyonu, uniqueCAKE veTokenomics ve çeşitli teşvikler Pancake’i farklı kılıyor.

Bu sırada, Pazartesi günü toplam değeri 27 milyon dolar olan 7 milyon token yaktıktan sonra, DEX’in yerel tokeni olan CAKE, Şubat ayındaki yıllık yüksek seviyesi olan 4,68 dolardan düşüş trendine girdi. Şu anda, PancakeSwap’in son duyurularına rağmen token 3.56 dolardan işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir