Barış Pehlivan: Siyah kölelerin yargılandığı bir düzen bu

Gazeteci Barış Pehlivan, 2011 yılında tutuklandığı sırada hakkında ileri sürülen delillerin virüs yoluyla bilgisayarına uzaktan yüklendiğini daha da kötüsü, evine gizlice girilerek bilgisayarına fiziksel yolla eklendiğini yazdı. Pehlivan o dönemde bilirkişi uzmanlarının raporlarına rağmen 19 ay cezaevinde kaldığını anlattı, “12 yıl önce evime kimin girdiğini halen bilmiyorum. Bildiğim; siyah kölelerin yargılandığı bir düzen bu. Beyaz olsaydım, zengin olsaydım, dalkavuk olsaydım içeride olmazdım.” diye yazdı.

Barış Pehlivan’ın cezaevinden yazdığı “Evime kim girdi?” başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

“Gazete manşetlerinde ‘Gazeteci değil, terörist’ olduğum yazıyor, 37 yıl hapsim isteniyordu. Tek ‘delil’ ise bana ait olmayan ama bilgisayarımdan çıkan sözde gizli belgelerdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Boğaziçi Üniversitesi’ne, uluslararası bilişim mühendislerinden resmi bilirkişilere birçok saygın kurum ve uzman rapor üstüne rapor yazdı. Hepsi aynı tespiti yapıyordu: Bu belgelerin bir bölümü virüs yoluyla uzaktan yüklenmişti. Yüklenemeyenler içinse evime gizlice girilmiş ve kalan belgeler bilgisayarıma fiziki yolla yerleştirilmişti.

İki gün sonra da gözaltına alınmıştım. 19 ay hapis yattım, 6 yıl sonra beraat ettim. Devlet ‘Pardon, seni boşuna hapsetmişiz’ dedi.

Bu yazdıklarımı belki biliyordunuz. Ama anlatmak zorundaydım.

Zira, aradan yıllar geçti…

AKP yine iktidarda. Ben yine tutuklu gazeteciyim. Ve yine aslında dışarıda olmam gerektiğini anlatmaya çabalıyorum.

Prof. Dr. Adem Sözüer’in hakkımda hazırladığı bilimsel mütalaayı okuyunca bunları düşündüm. Görmüşsünüzdür, duayen hukukçu yeniden hapsedilmemin yasaya aykırı olduğunu tane tane anlatmış.

Ama işte kendi çıkardığı yasaya sahip çıkmayanlar ve arkasında durmayanlar var. Ben de yıllardır bilirkişi raporlarıyla ve bilimsel mütaalarla aslında devletin yapması gerekeni üstleniyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x