AFAD’ın Türkiye Tek Yürek Kampanyasına Bağış Sözünü Tutmayanları İfşalayacağı İddiası Gündem Oldu!

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremlerin üzerinden haftalar geçti. Hala açılan yaraları sarmaya çalıştığımız bugünlerde en merak edilen konulardan biri ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasına yapılan bağışlar oldu.  Toplanan 115 bin TL’lik yardımın henüz 74 milyar 200 milyon lirası yatırıldı. Canlı yayında bağış sözü verip belirttikleri miktarı henüz yatırmayanların AFAD tarafından “ifşa” edileceği iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin bilançosu çok ağır oldu. Bizleri yasa boğan felaketin ardından açılan yaraları sarmak için adeta seferberlik başlatıldı.

Korkunç depremlerde evini, ailesini kısacası her şeyini kaybeden vatandaşlara destek olabilmek adına herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor.

On binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremden etkilenenlere yardım etmek için “Türkiye Tek Yürek” kampanyası başlatıldı.

15 Şubat akşamı canlı yayınlanan Türkiye Tek Yürek yardım kampanyasında AFAD ve Kızılay’a yardım toplandı.

Nihat Hatipoğlu, Pelin Çift, Çağla Şıkel, Tümer Doğru, Nazlı Çelik, Acun Ilıcalı, Deniz Bayramoğlu ve Didem Arslan Yılmaz’ın sunuculuğunu üstlendiği gecede birbirinden ünlü isimler bağışçıların telefonlarını yanıtladı.

Birçok kanaldan ortak yayınlanan kampanya programına bağlanarak kendisi veya şirketinin adına bağışlarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Fuat Oktay, ‘Türkiye Tek Yürek, kampanyasında taahhüt edilen 115 milyar 146 milyon 528 bin TL’nin, 74 milyar 118 milyon 164 bin TL’si hesaplara yatırıldı. Toplanılan yardımın her bir kuruşu Deprem bölgesinin ihyasına harcanacaktır. Taahhüt edilip AFAD hesaplarına aktarılmayan kısmının da önümüzdeki günlerde hesaplara aktarılacağına inanıyorum.’ ifadelerini kullandı.

Oktay’ın açıklamalarının ardından taahhütte bulunan birçok ismin yardım paralarını henüz yatırmadığı ortaya çıktı.

Hürriyet’in haberine göre, bağış gecesinde depremzedeler için toplanan 115 milyar 146 milyon 528 liradan şu ana kadar sadece 74 milyar 200 milyon lirası AFAD’ın hesabına yatırıldı.

Afet bölgesinde yaşam savaşı verenler için tüm gözler toplanan yardım miktarına çevrildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan AFAD yetkilileri, yardım kampanyasına katılma sözü verip henüz ödeme yapmayanlarla iletişime geçtiklerini belirtti.

“Bağış-yardım konusu isteğe bağlı, bir zorunluluk söz konusu değil. Söz verip sonradan bu sözünü yerine getirmeyenlerle ilgili etik ve ahlaki bir durum ortaya çıkıyor”

AFAD’ın ilerleyen günlerde yardım kampanyasına ödeme yapan kurum ve kuruluşların listesini yayınlayacağı iddiası gündem oldu. Böylece söz verip ödeme yapmayanlar “ifşa” edilmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir